Bllagoja Todorovski

Bllagoja Todorovski

77
 • Pozita
 • Shtetësia
 • Datëlindja
 • Mosha
 • Lartësia
 • Pesha
 • Mbrojtës krahu
 • Rep. e Maqedonisë
 • 11/06/1985
 • 30
 • 1.75
 • 76

Todorovski është mesfushor kualitativ që 5-6 sezone të njëpasnjëshme renditet në mesin e më të mirëve në futbollin e Maqedonisë. Mesfushor i djathtë që gjindet mirë edhe si sulmues krahu dhe mbrojtës i majtë. Fëmijë e Vardarit por që përmes Sileksit u transferua në Rumani. U kthye në Maqedoni te Renovë me të cilët fitoi titullin e kampionit, pas çka transferohet te Rabotniçki ku në sezonin garues 2013/2014 fiton titullin e kampionit dhe Kupën e Maqedonisë. Vjeshtën e vitit 2014 ishte kapiten i kampionëve në fuqi, mirëpo Shkëndija në janar të 2015 e sjell në rradhët e saja duke bërë një prej goditjeve më të rëndësishme në merkato.

 

 

Kariera Profesionale

2001-2004

Vardar (Maqedoni)

2004-2008

Sileks (Maqedoni)

2008-2011

Dinamo Bukuresht (Rumani)

2009-2010

Renova (Maqedoni) (I huazuar)

2011-2014

Rabotniçki (Maqedoni)

2015 –

Shkëndija

Ekipi kombëtar:

2 paraqitje për përfaqësuesen A të Maqedonisë

 

Shpërndaje

Të tjerët